Szukaj
Z nauczania Kościoła
Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie zaprasza do składania ofert na Inspektora Nadzoru przedsięwzięcia pt.: „Termomodernizacja w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej” – umowa nr 204/2019/Wn12/OA-TR-ku/D z dnia 24.07.2019 r. finansowanego z dotacji programu priorytetowego nr 3.1.2 „Poprawa jakości powietrza Część 2) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie”. Poniżej została przedstawiona szczegółowa treść Zapytania ofertowego. Dodatkowo, informujemy, iż niniejsza treść zapytania w wersji papierowej jest dostępna w Kancelarii Seminarium pod...
Wyższe SeminariumDuchowne Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie zaprasza do składania ofert na realizację prac budowlanych w ramach zadania pt.: „Termomodernizacja w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej” – umowa nr 204/2019/Wn12/OA-TR-ku/D z dnia 24.07.2019 r.finansowanego z dotacji programu priorytetowego nr 3.1.2 „Poprawa jakości powietrza Część 2) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie”. Poniżej została przedstawiona szczegółowa treść Zapytania ofertowego. Dodatkowo, informujemy, iż niniejsza treść zapytania w wersji papierowej jest dostępna w Kancelarii Seminarium...
Nasze konto bankowe

PKO BP S.A. Oddział I w Częstochowie

ul. Kościuszki 2a      
42-200 Częstochowa

11 1020 1664 0000 3802 0116 5612

Kuria Metropolitalna w Częstochowie

 

Kuria.jpg

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

unnamed.jpg

Historia Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym jest istotowo związana z powołaniem przy Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej Klubu Uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego.

KU AZS WSD Częstochowa został powołany 19 grudnia 1998 roku. Siedzibą klubu został budynek WSD w Częstochowie, przy ulicy św. Barbary 41. W pierwszych latach działalnością klubu kierowali: Łukasz Ociepa (1998-2000) oraz Michał Wieczorek (2000-2003). Wtedy to zrodził się pomysł zorganizowania Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych. Wybór padł na tenis stołowy, jako jedną z dyscyplin uprawianych w ramach sportu amatorskiego przez kleryków naszego seminarium. W wyniku wspólnej inicjatywy ks. dr. Jana Wątroby -ówczesnego rektora Wyższego Seminarium Duchownego - oraz działaczy Klubu Uczelnianego AZS WSD w Częstochowie, inspirowanych myślą pana Wiesława Pięty, wiceprezesa KU AZS WSP Częstochowa, doprowadzono do organizacji zawodów.

I. Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym odbyły się w dniach 19-20 marca 1999 r. Postanowiono, że sędzią głównym zawodów będzie pan Jerzy Łęgowik -zasłużony działacz tenisa stołowego w Częstochowie. Celem tego przedsięwzięcia była popularyzacja sportu, a przede wszystkim tenisa stołowego w środowisku kleryckim i cykliczne wyłanianie mistrzów Polski.

W ceremonii zakończenia uczestniczyli abp Stanisław Nowak, rektor WSD ks. dr Włodzimierz Kowalik oraz Senator RP Grzegorz Lipowski wraz z panem Mieczysławem Hrehorowem - członkiem Honorowym ZG AZS i przyjacielem naszego seminarium.

I. i II. Mistrzostwa rozegrano systemem dawiscupowym (dwóch na dwóch plus gra podwójna). Od 2001 r. wprowadzono nowy system do 4 wygranych spotkań
(3 zawodników gra po 2 gry pojedyncze oraz jedną grą podwójno). Pierwsze mistrzostwa zgromadziły na starcie 19 drużyn WSD z całej Polski. O medale rywalizowano w auli Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Klerykom stworzono mistrzowskie warunki, grano na najlepszych stołach do tenisa stołowego firmy „Butterfly".
Po raz drugi (2000 r.) o medale wałczyło ponad 60 kleryków z 20 Seminariów Duchownych. Patronat nad zwodami objął Arcybiskup Metropolita Częstochowski dr Stanisław Nowak.

W trzecich mistrzostwach (2001 r.), w auli WSP w Częstochowie, wystartowało ponad 50 alumnów z 14 drużyn. W tych mistrzostwach po raz trzeci mistrzem został Łukasz Lewandowski (były reprezentant Polski kadetów). Do największej niespodzianki doszło w półfinale, w którym to częstochowianie pokonali 3:2 dwukrotnych mistrzów z Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego z Poznania. W ceremonii dekoracji w auli WSD uczestniczyli: bp dr Jan Wątroba, dotychczasowy rektor Seminarium, a od 20 maja 2000 r. biskup pomocniczy naszej archidiecezji, nowy rektor naszego Seminarium ks. dr Włodzimierz Kowalik, jak również rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej, prof. Ryszard Szwed. Warto odnotować, iż po raz pierwszy okolicznościowe koszulki dla wszystkich uczestników ufundowała redakcja tygodnika katolickiego "Niedziela", co stało się już pewnym symbolem i tradycją naszych zawodów.

IV Mistrzostwa Polski (2002 r.) WSD odbyły sie po raz pierwszy w nowo oddanej do użytku sali gimnastycznej częstochowskiego WSD. Medalistów uhonorowano pamiątkowymi medalami i albumami z okazji 75-lecia istnienia WSD w Częstochowie. Na zakończenie mistrzostw, w kościele seminaryjnym p.w. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, Mszę św. w intencji wszystkich uczestników odprawił abp dr Stanisław Nowak, podkreślając przy tym duszpasterski akcent niniejszych zawodów. Tym samym od tamtego momentu Eucharystia pod przewodnictwem metropolity stale towarzyszy zawodnikom w ostatnim dniu zawodów.

Jubileuszowe, piąte mistrzostwa, zgromadziły 59 seminarzystów z 16 seminariów. Zostały one już samodzielnie zorganizowane przez KU AZS WSD, pod kierunkiem Łukasza Dybowskiego (2003-2005), nowego prezesa naszego klubu. Zarząd Główny AZS wysoko ocenił organizacje dotychczasowych zmagań. Z okazji 5-lecia KU AZS WSD przyznano złotą odznaką ks. rektorowi dr. Włodzimierzowi Kowalikowi i srebrną odznaką dk. Michałowi Wieczorkowi.

Kolejne, VI. MP WSD, odbyły się w lutym 2004 r. W mistrzostwach zadebiutowali alumni seminariów zakonnych. W zawodach wystartowało 64 seminarzystów z 20-stu uczelni. Patronem medialnym po raz szósty była redakcja "Niedzieli". Z tych mistrzostw studio telewizyjne "Niedzieli" przygotowało materiał filmowy, który wyemitowano w TVP I, w programie "Otwarte drzwi".

W styczniu 2005 r. zorganizowano VII. Mistrzostwa. O tytuł najlepszego rywalizowało 59 zawodników z 20 seminariów diecezjalnych i zakonnych. Drużyny zmagały sią w czterech grupach, w których grano systemem „każdy z każdym". Najlepsze (dwa) seminaria awansowały do ćwierćfinałów. Wyłoniona ósemka rywalizowała systemem pucharowym. Tym razem zabrakło niespodzianek i po raz drugi z rządu tytuł najlepszych przypadł seminarium tarnowskiemu. Warto znaczyć, iż po raz piaty trenerem WSD Częstochowa był pan Janusz Haszcz, dawny reprezentant Polski kadetów i juniorów, a obecnie oddany naszemu seminarium nauczyciel wychowania fizycznego.

VIII. mistrzostwa, to kolejna zmiana na fotelu prezesa naszego klubu. Za aprobatą ks. rektora Włodzimierza Kowalika, funkcją tą objął Piotr Sokalski (2005-2006). Organizowane wówczas zawody zgromadziły 57 zawodników z 19 seminariów duchownych i zakonnych. KU AZS WSD zadbało znakomitą organizacje i nagrody. Mistrzostwa te po raz kolejny otrzymały wsparcie finansowe i rzeczowe (medale) z Zarządu Głównego AZS.

W styczniu 2007 r. odbyły się IX. MP WSD. O tytuł drużynowego mistrza Polski rywalizowało 52 alumnów z 17 seminariów. Otwarcia i zakończenia dokonał, jak poprzednimi laty, abp Stanisław Nowak. Sędzią głównym tych mistrzostw po raz dziewiąty był pan Jerzy Łęgowik, a weryfikatorem z Zarządu Głównego AZS, pan dr Wiesław Pięta. Najlepszych uhonorowano medalami i nagrodami rzeczowymi.
Biorąc pod uwagę harmonogram zajęć w różnych seminariach naszego kraju i opinię dotychczasowych uczestników, nowy prezes, Paweł Kulasiewicz, (2007-2008) w porozumieniu z władzami seminarium przesunął termin następnych rozgrywek na okres przed Świętami Bożego Narodzenia (10 - 13.12.2007 r.). Efekt przerósł najśmielsze oczekiwania. Do X. MP WSD zgłosiła się rekordowa liczba zespołów, bo aż 25 drużyn, co dało w sumie liczbę 76 zawodników. Novum rozgrywek było również przyznanie ex aequo III. miejsca drużynom i zawodnikom w rozgrywkach indywidualnych, którzy odpadli w półfinale. Tym samym nasze zawody odpowiadają ogólnym przepisom dla tenisa stołowego.

Jeszcze lepszy wynik odnotowano rok później. Na XI. Mistrzostwach Polski Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Tenisie Stołowym (9 -12 grudnia, 2008 r.), których organizacji z wielkim entuzjazmem podjął się nowy rektor, ks. dr Andrzej Przybylski, liczba drużyn została poszerzona o kolejne 4 zespoły. W ten sposób nasze seminarium gościło 88 zawodników z różnych zakątków naszego kraju. Tytuł Mistrza Polski trafił po raz drugi z rzędu do Zamościa, przez co Seminarium Zamojsko -Lubaczowskie dołączyło do grona najlepszych w całej historii mistrzostw. Ówczesnym prezesem kleryckiego klubu AZS w Częstochowie był Arkadiusz Makles.

Rekordowymi zawodami pod względem ilości uczestników okazały się XII Mistrzostwa Polski w których udział wzięło niemal 100 zawodników. Organizacji zawodów podjął się nowy prezes Mariusz Kusa. W dniach 14 - 17 grudnia 2009 roku rywalizację w turnieju podjęło 29 drużyn, a wśród polskich seminariów znaleźli się także klerycy z Grodna na Białorusi. Mistrzostwo Polski w turnieju indywidualnym zdobył Damian Majda reprezentujący gospodarzy a częstochowska drużyna zakończyła zmagania z brązowymi medalami. Złoto wywalczyła ponownie ekipa z Seminarium Zamojsko -Lubaczowskiego.

Prawie rok później zostały rozegrane XIII Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Tenisie Stołowym. Niestety liczba uczestników spadła do 70 uczestników reprezentujących 22 seminaria diecezjalne i zakonne z całej Polski. Zawody rozegrano w dniach 13 - 16 grudnia 2010 roku a mistrzostwo Polski zdobył dk. Wojciech Lech z tarnowskiego seminarium. Zwycięzcą turnieju drużynowego została reprezentacja seminarium Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych z Krakowa. Uroczystego zakończenia turnieju i rozdania nagród dokonał abp Stanisław Nowak.

Jak można się domyślać, 13-letnia historia Mistrzostw WSD w tenisie stołowym, to nie tylko suche zestawienie dat, liczb i nazwisk.

Jest to przecie wszystkim historia wzajemnych przyjaźni i osobistych relacji. Jest to również historia ludzi o wielkim sercu, dla których sport, to nie tylko wspólna rywalizacja, ale wyjście poza siebie, w kierunku drugiego człowieka. W ten krąg osób należy wpisać wszystkich naszych sponsorów, księży przełożonych i profesorów, świeckich przyjaciół seminarium, jak również wszystkich tych, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji, którychkolwiek zawodów. Warto w tym miejscu przywołać w pamięci wszystkich tych, którzy uczestniczyli w niniejszych zawodach, rywalizując przy stole tenisowym, a dziś gorliwie i z pełnym oddaniem walczą na Niwie Pańskiej. Choć zawsze ktoś musi odnieść zwycięstwo, to tak naprawdę w tym turnieju nie ma przegranych. Wyrazem tego jest choćby skromny puchar wręczany każdej drużynie biorącej udział w mistrzostwach i pamiątkowy upominek dla każdego zawodnika.

Śledząc na przestrzeni lat zainteresowanie, z jakim spotkały się Mistrzostwa Polski w tenisie stołowym w środowisku kleryckim, intencją władz WSD Częstochowa jest kontynuacja zawodów w przyszłych latach akademickich. Niech zatem Jasnogórska Pani, wspomoże nasze plany i pobudzi życzliwe serca do pomocy w dalszej organizacji zawodów, aby przez sport wzrastali kapłani na miarę naszych czasów.
 

Opracowanie na podstawie materiałów archiwalnych dr Wiesława Pięty oraz materiałów archiwalnych KU AZS WSD Częstochowa.

Nazwa pliku Typ pliku Rozmiar pliku Pobierz
Tabelka MP WSD TS.doc doc 47,50 KB Pobierz
Tabelka druz MP WSD TS.doc doc 52,00 KB Pobierz